دلایل خرابی رینگ پیستون آوانته چیست؟

در
دسته بندی ها: لوازم یدکی آوانته

رینگ پیستون آوانته یا رینگ موتور از مهم‌ترین قطعات موتوری این خودرو محسوب می‌شود. رینگ پیستون در واقع به حلقه‌های فلزی گفته می‌شود که روی پیستون قرار می‌گیرد. جنس این رینگ معمولا از چدن است که در برابر گرما از مقاومت بالایی برخوردار است.

این رنگ انعطاف‌پذیری بالایی هم دارد و تعداد آن در هر موتور کاملا وابسته به نوع موتور خودرو است که اغلب ممکن است ۳ الی ۵ یا ۷ عدد باشد. در موتورهای دیزلی از رینگ پیستون به تعداد بالا استفاده می‌شود و در موتورهای بنزینی از رینگ پیستون‌های کمتر.

در این مطلب می‌خوانیم:

 • وظیفه رینگ پیستون در خودرو چیست؟
 • رینگ پیستون آوانته چند نوع دارد؟
 • چه عواملی موجب خرابی رینگ پیستون می‌شوند؟
 • رینگ پیستون آوانته را از کجا بخریم؟

وظیفه رینگ پیستون در خودرو چیست؟

رینگ پیستون آوانته وظایف مختلفی را برعهده دارد که به اختصار به معرفی هریک می‌پردازیم:

 • پیشگیری از اصطکاک موتور
 • جلوگیری از نشتی روغن بین سیلندر و پیستون
 • جلوگیری از نشتی گاز در پیستون
 • آب‌بندی مخزن احتراق
 • جلوگیری از ایجاد تماس و ساییدگی میان دیواره سیلندر و پیستون
 • جلوگیری از ورود روغن به مخزن احتراق
 • انتقال گرمای با دمای پایین از دیواره سیلندر به داخل پیستون
رینگ-پیستون-هیوندای

رینگ پیستون آوانته چند نوع دارد؟

رینگ پیستون آوانته به طور کلی برحسب محل قرارگیری و وظیفه‌ای که در موتور انجام می‌دهد، به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

 • رینگ پیستون فشاری/متراکم
 • رینگ پیستون روغنی

رینگ پیستون فشاری/متراکم چیست؟

رینگ پیستون آوانته فشاری یا متراکم به کمک رینگ روغن داخل سیلندر قرار می‌گیرد و از نشت گاز در پیستون جلوگیری می‌کند.

 رینگ پیستون روغنی چیست؟

رینگ پیستون روغنی ممکن است به صورت شیاردار، چاک‌دار یا سوراخ‌دار تولید شود و با کنترل مصرف روغن، مانع از مصرف بی‌رویه آن می‌شود.

رینگ-پیستون-هیوندای-آوانته

چه عواملی موجب خرابی رینگ پیستون می‌شوند؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که در سلامت یا خرابی قطعات خودروی شما نقش مستقیمی را ایفا می‌کنند، نحوه رانندگی و رفتار شما با خودرو است. هرچقدر رفتار سالم‌تری با خودروی خود داشته باشید و رانندگی آرام و ایمنی داشته باشید، قطعات خودروی شما عمر طولانی‌تری هم خواهند داشت.

در شرایطی که فشار زیادی به موتور وارد شود، رینگ پیستون آوانته دچار آسیب و استهلاک خواهد شد و در کنار آن قطعات دیگری نظیر بوش و خود قطعه پیستون هم تحت تاثیر قرار گرفته و دچار خرابی و استهلاک خواهند شد.

عامل دیگری که نقش مستقیمی را در خرابی این قطعه ایفا می‌کند، کیفیت روغن موتور است. رینگ پیستون ارتباط مستقیمی با روغن موتور خودرو دارد بنابراین استفاده از روغن موتور بی‌کیفیت و نامرغوب می‌تواند آسیب جدی به این قطعه وارد کند.

نشتی بنزین از سر پیستون هم عامل دیگری است که بر آسیب دیدن رینگ پیستون نقش موثری را ایفا خواهد کرد.

رینگ-پیستون

رینگ پیستون آوانته را از کجا بخریم؟

خرید رینگ پیستون نامرغوب و غیر اصل، علاوه بر آنکه عملکرد صحیحی را در خودرو از خود نشان نخواهد داد و به دلیل کیفیت پایین، به سرعت دچار فرسودگی و خرابی خواهد شد، موجب آسیب وارد کردن به سایر قطعات خودروی شما هم خواهد شد. بنابراین انتخاب یک رینگ پیستون مرغوب، باکیفیت و کاملا اصل، از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد. بنابراین بسیار مهم است که این قطعه را از مراکز معتبر تهیه کنید تا نسبت به کیفیت و اصل بودن اطمینان کامل داشته باشید.

این مطلب را بخوانید: لوازم یدکی هیوندای آوانته را از کجا تهیه کنیم؟

اگر قصد خرید رینگ پیستون آوانته و همچنین دریافت قیمت این قطعه را دارید، تنها کافی است به قسمت تماس با ما در سایت تهران پارت وارد شوید و با این شرکت تماس بگیرید تا کارشناسان باتجربه ما شما را در این زمینه یاری کنند و لوازم یدکی آوانته کاملا اصل و مرغوب را در اختیار شما قرار دهند.

کلام آخر

رینگ پیستون آوانته یکی از مهم‌ترین قطعات موتوری این خودرو است که وظیفه جلوگیری از نشت گاز از پیستون و همچنین کنترل روغن موتور خودرو را به‌عهده دارد. به همین دلیل یکی از قطعات بسیار مهم موتور خودرو محسوب شده و در صورت بروز هرگونه نقص در عملکرد ان قطعه، عملکرد خودرو به صورت کامل دچار نقص خواهد شد. بنابراین بسیار مهم است تا نسبت به علائم هشداردهنده خرابی این قطعه کاملا آگاهی داشته و در صورت مشاهده هر یک از این علائم، سریعا نسبت به تعمیر یا تعویض قطعه اقدام کنید.

مطالب مرتبط
پیشرفت چشمگیر هیوندای آوانته ۲۰۲۱ نسبت به مدل‌های قبلی
راهنمای خرید لوازم یدکی اصل آوانته
انواع لوازم یدکی آوانته شامل چه قطعاتی می‌شود؟
زمان تعویض تسمه تایم هیوندای آوانته