چطور سنسور اکسیژن النترا را تعویض کنیم؟

در
دسته بندی ها: لوازم یدکی النترا

سنسور اکسیژن النترا از جمله قطعات بسیار مهم این خودرو محسوب می‌شود که در صورت خرابی، باید آن را به سرعت تعویض کرد. در این ویدیو نحوه تعویض سنسور اکسیژن پایین‌دست النترا را با هم می‌بینیم. کافیست طی مراحل زیر عمل کنید تا به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.


سنسور اکسیژن النترا چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی این قطعه وظیفه اندازه‌گیری میزان اکسیژن موجود در گاز خروجی از اگزوز یا میزان غلظت آن را به عهده دارد.

این قطعه از یک بدنه سرامیکی تشکیل شده است که هنگام برخورد با اکسیژن، قسمت داخلی آن در تماس با اکسیژن قرار گرفته و در کنار هم ولتاژی را تولید می‌کنند. بنابراین به طور کلی سنسور اکسیژن النترا میزان اکسیژن را اندازه‌گیری کرده و کاملا مطابق با آن ولتاژ تولید می‌کند. این قطعه در ابتدای مسیر لوله اگزوز قرار می‌گیرد و برای برخی از خودروها به صورت چندتایی و برای برخی دیگر به صورت تکی قرار داده می‌شود.

سنسور اکسیژن النترا به این صورت عمل می‌کند که به کمک یک ماژول به نام PCM میزان اکسیژن را اندازه‌گیری کرده و نسبت هوا به سوخت را متعادل می‌کند.

وجود سنسور اکسیژن برای خودرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به همین علت بسیار مهم است که این قطعه به صورت کاملا سالم در خودروی شما کار کند و در شرایطی که هرگونه علائم هشداردهنده خرابی در آن مشاهده شد، به سرعت نسبت به تعویض آن اقدام شود.
از طرفی تهیه این قطعه به صورت کاملا اصل و با کیفیت بالا، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین در انتخاب این قطعه دقت کنید.

سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن در کجا قرار می‌گیرد؟

همان‌طور که گفته شد سنسور اکسیژن در قسمت ورودی لوله اگزوز قرار می‌گیرد، در شرایطی که تنها یک سنسور اکسيژن وجود داشته باشد. اما در خودروهایی که چندین سنسور اکسیژن وجود دارد در مکان‌های مختلفی قرار می‌گیرند.

یک سنسور اکسیژن که سنسور اکسیژن پایین‌دست نامیده می‌شود، بین مبدل صدا خفه‌کن و مبدل کاتالیزوری قرار داده می‌شود و سنسور بعدی که سنسور بالادست نامیده می‌شود، بین مانیفولد اگزوز و مبدل قرار داده می‌شود. سنسور بالادست وظیفه ارسال سیگنال‌های سنسور را به ماژول PCM به ‌عهده دارد. بنابراین وظیفه مهم‌تری به آن محول شده است. سنسور پایین‌دست هم وظیفه اندازه‌گیری راندمان کاری مبدل کاتالیزور را بر عهده دارد.

این مطلب را بخوانید: راه‌های تشخیص خرابی سنسور اکسیژن ورنا

خرید سنسور اکسیژن النترا

نشانه‌های خرابی سنسور اکسیژن کدام است؟

نشانه‌های مختلفی وجود دارند که اگر نسبت به آن‌ها آگاه باشید، می‌توانید تشخیص دهید که سنسور اکسیژن النترا دچار خرابی شده است:

  • روشن شدن چراغ چک
  • احساس شدن بوی تخم مرغ فاسد و گوگرد از اگزوز
  • عملکرد نامناسب موتور خودرو
  • شکست خوردن در تست آلایندگی خودرو
  • تاخیر خودرو به هنگام شتاب‌گیری
  • بالا رفتن دور موتور به هنگام توقف خودرو

اگر نسبت به هریک از این عوامل کاملا آگاه باشید، می‌توانید به موقع خرابی سنسور اکسیژن النترا را متوجه شده و نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

سنسور اکسیژن النترا

سنسور اکسیژن النترا را از کجا بخریم؟

 نکته‌ای که به هنگام خرید سنسور اکسیژن النترا حتما باید مد نظر قرار دهید، انتخاب قطعه باکیفیت و کاملا اصل است زیرا هنگامی که شما قطعه‌‌ای تقلبی و بی‌کیفیت تهیه می‌کنید، تا میزان زیادی موجب آسیب رساندن به خودروی خود می‌شوید.
علاوه بر این‌که قطعه به درستی کار نمی‌کند و راندمان خودروی شما را تا میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، به علت کیفیت پایین، به سرعت در اثر مواجهه با عوامل آسیب‌رسان دچار خرابی شده و شما دوباره نیاز به تهیه قطعه جدید پیدا خواهید کرد. قیمت سنسور اکسیژن النترا کاملا وابسته به کیفیت آن است.

از طرفی قطعه بی‌کیفیت و تقلبی موجب آسیب رساندن به سایر قطعات خودرو خواهد شد. بنابراین تهیه قطعه باکیفیت و اصل بسیار اهمیت دارد. شرکت تهران پارت سالهاست که در زمینه ارائه و عرضه لوازم یدکی هیوندای به صورت کاملا اصل و با کیفیت و دوام بسیار بالا فعالیت می‌کند. بنابراین جهت تهیه لوازم یدکی النترا و سایر قطعات خودروهای ورنا، آوانته و آی۲۰ می‌توانید با تهران پارت تماس گرفته و با خاطری آسوده قطعه باکیفیت خود را تهیه کنید.

مطالب مرتبط
چطور لامپ چراغ ترمز النترا را تعویض کنیم؟
۷ قطعه‌ای که قبل از رانندگی با هیوندای النترا باید بشناسید
چطور باتری هیوندای النترا را تعویض کنیم؟ النترا ۲۰۱۶-۲۰۱۱
چطور روغن موتور النترا را تعویض کنیم؟